"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sosyal Medya Takip Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

2014 yılının Haziran ayından itibaren önemli bir kurumda 5 yıl boyunca yaptığım bir iş olan Sosyal Medya Takip Uzmanlığı ile ilgili internette yeterli Türkçe içerik olmadığını düşünerek sizler için bu yazıyı hazırladım.

Sosyal medya, günümüzde markalar için önemli bir konumda bulunmaktadır. Müşteriler, satın aldıkları ürünler ile ilgili düşüncelerini tek bir dokunuşla sosyal mecralar üzerinden milyonlarca kişiye aktarabilmektedir. Marka imajının yüksel tutulabilmesi için sosyal mecralarda marka ile ilgili yapılan paylaşımların takibinin yapılması, analiz edilmesi ve elde edilen verilere göre gerekli aksiyonların alınması gerekmektedir.

Sosyal Medya Takip Uzmanı, sosyal mecralarda marka ile ilgili yapılan paylaşımların takibini yapan ve bu paylaşımları detaylı analiz ederek elde edilen verileri üst yönetime raporlayan kişidir. Sosyal Medya Takip Uzmanlığı dışarıdan bakıldığında basit gibi görünse de aslında zor bir iştir. Sosyal mecralarda marka ile ilgili yapılan paylaşımların takibi yapılırken hiçbir paylaşımın kaçırılmaması ve her paylaşımın iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Takip Uzmanlığı için Sosyal Medya Takip Uzmanı unvanı yerine Sosyal Medya Analisti, Sosyal Medya İzleme Uzmanı ve Sosyal Medya Monitoring Uzmanı unvanları da kullanılmaktadır. Sosyal Medya Takip Uzmanlığı için zaman zaman Sosyal Medya Uzmanı unvanı da kullanılsa da aslında ikisi çok farklı şeylerdir.

Sosyal Medya Uzmanı, markaların sosyal medya hesaplarını yöneten kişilere verilen genel isimdir. Sosyal medya takip görevi markaların sosyal mecralardaki hesaplarını yöneten sosyal medya uzmanlarına da verilebilir ancak özellikle hakkında sosyal mecralarda çok sayıda paylaşım yapılan büyük markalar için bu mümkün değildir. Hakkında sosyal mecralarda çok sayıda paylaşım yapılan büyük markaların sosyal medya takibi görevini farklı kişilere vermesi gerekmektedir.

Sosyal medya takibi yapan kişilerin sosyal mecralarda marka ile ilgili yapılan paylaşımları kaçırmaması ve doğru analiz edebilmesi için sessiz bir ortamda çalışması gerekmektedir. Bu yüzden, sosyal medya uzmanlığı tam zamanlı bir iş olmasına rağmen sosyal medya takip uzmanlarının ofiste çalışmak yerine uzaktan çalışması (remote) daha uygun olacaktır.

Sosyal medya takip uzmanları genellikle sektöre yeni giriş yapan, 20-30 yaş aralığında, analitik düşünebilen kişilerden oluşmaktadır. Marka ile ilgili sosyal mecralarda yapılan paylaşımları anlayabilmeleri için marka müşterilerin büyük bir çoğunluğunun kullandığı dilleri de bilmeleri gerekmektedir.

Sosyal medya takip uzmanları genellikle sektöre yeni giriş yapan kişiler olduğu için asgari ücret seviyesinde maaş almaktadırlar ancak bu durum eğitim seviyesi, tecrübe ve bilinen dillere göre farklılık gösterebilir.

Sosyal medya takip uzmanlığını 5 yıl boyunca yaşadığım tecrübelerime göre sizlere aktarmaya çalıştım. Sosyal medya takip uzmanlığı ile ilgili merak ettiğiniz başka bir şey konu var ise aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir